Uygulamalar

Diş Estetiği Yöntemlerimiz:


Anlatığımız metodlarla, bu sistemler son yıllar da dişhekimliğinde büyük ilerlemeler kaydettirdi. Türkiyede yaptığımız bir çok çalışma, yurt dışında büyük takdir toplamaktadır. Hasta incelenerek, uygun olan materyal’e hasta-hekim beraber karar verir.

İşlemler şöyle gerçekleştirilmektedir:

Dişler kesilmeden, biraz aşındırılarak veya seçilen sisteme göre çok az kesilmeye gayret edilir. Üzerine kişinin kendi diş yapısına yakın, seramik diş materyali özel bir yapıştıcı ile yapıştırılır. İlk seansta ölçü alınır, ikinci seansta veya bir kaç seans provalar yapılır ve sonraki seans dişler yapıştırılır.Önceden dişleri kesilmiş kişilere metal desteksiz porselen kuronlar uygulanabilir.

Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır, böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.


Diş şekillendirme

Doğal dişlerde yüz şekliyle dişlerin şekli arasında bir benzerlik bulunur. Yani oval bir yüze sahipseniz dişlerinizin formu oval ya da ovale çok yakındır.

Bu uyumu yaptığımız estetik uygulamalarda da kullanarak doğal gülüşleri yakalayabiliriz.

Kimi zaman da bu uyumu bozarak kozmetik illüzyonları kullanırız.

Kişinin yüzü onu rahatsız edecek kadar kare, yuvarlak ya da uzun olabilir. Böyle kişilerde gülüş dizayn edilirken bu rahatsızlığı göz önünde bulundurularak, dişlerin şeklini değiştirmek suretiyle yeni gülüşle birlikte yüz şeklindeki rahatsızlık da azaltılabilir.

Mesela uzun bir yüz şekline sahip kişiye yine ince uzun dişler yapılırsa yüzü olduğundan da uzun gözükecektir. Bu durumda daha geniş karemsi dişler kullanarak yüzün uzunluğu gizlenebilir, ya da çok yuvarlak, şişman yüzlü bir hastaya uygulanan ince uzun dişler onu daha ince gösterecektir.

Diş beyazlatmanın kalıcılık süresi:

Tetrasiklin lekesi gibi renklenmelerin giderilmesi amacıyla yapılan beyazlatmalar genellikle geri dönmez ( yani kalıcıdır). Genel renk açılmasının sağlanması amacıyla yapılan beyazlatmalar 3-4 yıl kadar devam edebilir. Bu süre kişiden kişiye, beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilir.

Zamanla renk % 10-20 geri dönebilir.

Sigara – kahve gibi renklendirici gıdaları çok kullananlarda 1- 2 yıl sonra renk % 30-40 geri dönebilir. Rengin geri dönmemesi için pekiştirme amaçlı olarak 6-12 ayda bir tek günlük kullanım ile beyazlatma tekrarlanmalıdır.


Ortodontik Tedavi

Diş dizilimi bozuk ve çarpık olanlara, ortodontik tedavi sırasında, dışarıdan görünmeyen diş teli takılıyor. Bu teller dişlerin dile bakan kısmına metal tel veya dişin dudağa bakan kısmına takılan seramik teller olabiliyor. Tek dezavantajı konuşurken ve yemek yerken zorluğa neden olması. Ortalama 6 ay – 1-2 yıl kadar takmak, düzelme için yeterli oluyor.

Çenelerdeki büyük yapısal uyumsuzluklar ortodonti ile tedavi edilemez ise cerrahi operasyonalara da tedavi edilebilir. Bu operasyon genel anestezi altında; ortodontist,çene cerrahı ve pastik cerrah’tan oluşan ekiple yapılır. Komplike bir operasyondur.


Gülme hattında, fazla diş eti görünümü tedavisi

Gülerken diş etleriniz, gereğinden fazla göründüğü durumlarda, uygulanan yöntem; diş etlerinin boyunu kısalmak ve dişlerin boyunu uzatmak için,

elekto surgery veya cerrahi yöntemle diş etlerinin sağlıklı dokuları korunarak, bir kısmı ortamdan uzaklaştırılır.

Diş etinin altındaki dişler açığa çıkarılır. Alttan damak yerine daha fazla diş dokusu görünür hale getirilir. Hasta bir kaç gün hafif ağrı çeker, 3 hafta da tam iyileşme olur.

Estetik diş hekimliği uygulamalarında, dizayn edilen gülüşün kişiyle tam olarak uyuşması çok önemlidir. Zira çok güzel hazırlanmış dişler bile bazen yüze bir şey katmaz tam tersi gözü rahatsız eder .


Ten rengi de yapılacak uygulamanın renginin belirlenmesinde en önemli faktörlerden biridir. Koyu bir ten rengine sahip esmer kişilerde çok açık renkli, parlak ,dikkat çekici dişler uyumlu ve güzel bir gülüşü sağlayamazken, daha açık ten rengine sahip kişilerde bu dişler daha naturel durur ve gülüşün harmonisi sağlanır.


Diş Beyazlatma Sistemleri


Bleaching: 

Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir.


Home bleaching:

Hastanın kendisi tarafından evde uygulanan diş beyazlatma işlemidir. Basit düzeydeki renklenmelerde tercih edilir. Bu işlemin yapılabilmesi için hastadan bir ölçü alınarak ağız modelinin çıkarılması gerekmektedir. Bu model üzerinde şeffaf ve elastik bir kılıf hazırlanır.

Bu kılıfın içerisine diş hekimi tarafından verilen beyazlatıcı jel konularak hastanın kendisi tarafından ağzına takılır. Genellikle gece veya hafta sonları uygulanır.Home bleachingde kullanılan madde Karbamid peroksit’tir.( % 10 – 16 – 20 – 22 – 25 ) 


Office bleaching: 

Diş hekimi tarafından muayenehanede uygulanan beyazlatma yöntemidir. Bir veya bir kaç dişe yada tüm dişlere uygulanabilir. Beyazlatılması daha zor olan dişlere genellikle muayenehanede müdahele etmek gerekir. Home bleaching’le kombine bir veya birkaç seansta uygulanır.


Beyazlatmada kullanılan jeller:

( Hidrojen/Karbamid Peroksit) diş etlerine zarar verebilir. Bu nedenle diş etlerine taşırılmaması gerekir.Taşan kısım bir ıslak pamuk ile silinmelidir.

“Home bleaching” düzenli bir şekilde ve yeteri kadar sürede yapılmazsa istenilen beyazlık elde edilmeyebilir.

Beyazlatma sonrasında “sıcak-soğuk hassasiyeti” olabilir. Bu hassasiyet normaldir. Bir süre sonra düzelir. 


Diş beyazlatmanın önerilmediği durumlar:

° Fazla miktarda sigara , kahve içenlerde…

° Minesinde defektler bulunan , dentin tabakası , diş kökü açığa çıkmış kişilerde.