Ortodonti

Ortodonti Uzmanlığı Uygulamaları


° Çocuklarda ve erişkinlerde diş dizilim (çapraşıklık, açıklık gibi) bozukluklarının düzeltilmesi

° İskeletsel çene bozukluklarının düzeltilmesi

° Parmak emme, kalem ısırma gibi alışkanlıkların tedavisi


Ortodontik tedavi nedir?

Ortodonti, erken yaşlarda meydana gelen veya tedavide geç kalındığı için ileri yaşlarda görülen diş bozukluklarının tedavisini içermektedir.


Ortodontik tedavi genellikle 9-14 yaş civarında başlar. Ancak, Amerikan Ortodonti Derneği, süt dişlerinin gelişmesi ve yerlerini kalıcı dişlere bırakması sürecinin kontrol altına alınması amacıyla tüm çocukların 7 yaşından önce ortodontistle tanışmaları gerektiğini tavsiye etmektedir. Bu sayede olası ortodontik problemler daha erken teşhis edilip daha kolay çözüme kavuşacaktır.

Lingual ortodonti


Lingual ortodonti, dişlerin dil tarafına yapıştırılan braketler ile yapılan ortodontik tedavi şeklidir. Hızla gelişen teknoloji sayesinde, günümüzde daha da sık uygulanan bir tedavi haline gelmiştir.


Lingual ortodontik tedavi, braketler ve tellerin hiç görünmemesi nedeniyle, özellikle erişkin hastalar için en estetik yaklaşımdır.


Tedavinin süresi

Ortodonti tedavisinin süresi her hasta için farklıdır. Bazı durumlar (dişlerdeki ufak dönmeler gibi) kolaylıkla düzeltilebilir. Büyük boşlukların kapatıldığı, çene çıkıklıklarının giderildiği durumlarda tedavi daha uzun sürer. Genelde genç hastaların tedavi zamanları, kalıcı dişlerin çıkmasını beklemeden özel apareyler kullanılarak kısaltılabilir.


Ortodontik tedavide yaş sınırı

Dişleri ve dişleri tutan kemikleri sağlıklı olan herkese ortodontik tedavi uygulanabilir. Çocukluklarında ortodontik tedavi görmemiş bir çok yetişkin, şimdi istediği yaşta bu hizmetten yararlanabiliyor.

İleri teknoloji sayesinde artık küçük, şeffaf ve neredeyse görünmeyen braketler kullanılıp, isteğe bağlı olarak dişlerin arka yüzeylerine de braket yapıştırılabilmektedir. Ayrıca günümüzde, ileri cerrahi yöntemler sayesinde yetişkinlerin yüz ve çene kemiklerindeki sorunlar bile giderilebilmektedir.

Ortodontik tedavinin uzun vadeli yararları

Ortodontik tedavinin kişinin görünümünü iyileştirebildiği için kendine güveni artırdığı gözlemlenmiştir. Ortodontik tedavi, dişleri olması gereken hizaya koyarak aynı zamanda ağız sağlığını iyileştirir.

Bu sayede gelecekte oluşabilecek diş çürümeleri, dişeti hastalıkları ve hatta diş kayıpları önlenebilir. Diğer faydaları arasında daha rahat çiğneme, daha az diş aşınması ve bazı yüz ve çene ağrılarının giderilmesi vardır.


Ortodontik tedavi gerektiren durumlar

Dişler arasında boşluk olması, dişlerin çarpık, sıkışık durması, bazı dişlerin dışarıya doğru çıkıntı yapması ortodontik tedavinin gerekliliğini gösteren durumlardır.

Ayrıca çiğnemede güçlük, alt veya üst çenenin öne çıkması, ağızdan nefes alma, dili ön dişlere bastırma, parmak emme alışkanlığı ve çene kemiğinden gelen çıtırtı ve benzeri sesler de ortodontik tedavinin gerekliliğini gösteren belirtilerdir.


Ergenlik çağındaki hızlı büyümenin ortodontide önemi

Ergenlik dönemi, yüzün en çok değişiklik geçirip geliştiği dönemdir. Bu dönemde yapılan ortodontik tedavide ortodontist hastanın yüz gelişimini uygun bir şekilde etkileyebilir. Yüz kemiklerinin gelişimi tamamlandıktan sonra kemik bozukluklarının düzeltilmesi genellikle cerrahi müdahele gerektirir.